پس از آغاز جنگ جهانی دوم در 9 شهریور 1318 ایران بلافاصله بی طرفی خود را اعلام کرد.

اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگیری با آلمان این بیطرفی ناپایدار بود.

ارتش متفقین به بهانه حضور جاسوسان آلمانی در ایران اقدام به اشغال کشور نمود.

پس از آغاز جنگ جهانی دوم در 9 شهریور 1318 ایران بلافاصله بی طرفی خود را اعلام کرد.

اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگیری با آلمان این بیطرفی ناپایدار بود.

ارتش متفقین به بهانه حضور جاسوسان آلمانی در ایران اقدام به اشغال کشور نمود.

در شهریور 1320 نیروهای شوروی از شمال و شرق و نیروهای بریتانیایی از جنوب و جنوب غرب، از زمین و هوا به ایران حمله کردند و به سمت تهران آمدند. ارتش ایران به سرعت متلاشی شد. رضاشاه ناچار به استعفا شد.

13936574

پس از اشغال، راه آهن سراسری ایران و فرودگاه های ایجاد شده توسط قوای انگلیسی برای انتقال کمکهای نظامی به پشت جبهه شوروی، براساس قانون وام و اجاره مورداستفاده قرار گرفت.

در همین هنگام بود که نیروهای انگلستان سعی بر گرفتن و اشغال شهر آبادان کردند. به 3 دلیل:

1- 1- اشغال مناطق نفت خیز

2- 2- پیشروی در خاک ایران

3- 3- به دست گرفتن خطوط ارتباطی زمینی و هوایی در جنوب ایران

به همین جهت قوای بریتانیایی واسطه ای شدند برای انتقال هواپیماهای آمریکایی از طریق آبادان به تهران و سپس به کشور روسیه تحت یک قرارداد اجاره به شرط تملیک.

همچنین علاوه بر فرستادن هواپیماهای آمریکایی به روسیه از طریق آبادان، مبادله ی هواپیماها بین روسیه و انگلستان نیز از آبادان صورت می گرفت. تخلیه و حتی مونتاژ هواپیماهای متفقین در آبادان انجام می شد و سپس از تهران رهسپار جبهه شوروی می شدند.

البته بنزین و سوخت رایگانی که انگلیسی ها از منابع نا تمام نفت جنوب و به طور خاص از پالایشگاه انگلیسی ساز آبادان در اختیار داشتند یکی از مهمترین فاکتورهای آنان در پیروزی جبهه ی شوروی و بالطبع جنگ محسوب می شود.

( بماند که وجود انگلیسیها در آبادان با ساخت پالایشگاه، بندربین المللی، فرودگاه بین المللی،مراکز تفریحی، منازل انگلیسی و ... باعث پویایی و توسعه این شهر شد).

در چند منبع آمده است که فرودگاه آبادان را آمریکایی ها ساخته اند اما این تصور اشتباه است زیرا نیروهای انگلیسی بلافاصله پس از حضور درآبادان این فرودگاه را بنا کردند.

نکته جالبی که درمورد اهمیت این فرودگاه در زمان جنگ جهانی دوم بوده است وجود عکس هایی از آن زمان فرودگاه آبادان در آرشیو سفارت ایلات متحده آمریکا در کشور روسیه و همچنین وجود چند عکس در موزه ملی نیروی هوایی آمریکا است.

scan0002

فرودگاه بین المللی آبادان جز اولین فرودگاه های ایران است که در سال 1320 توسط شرکت ملی نفت ایران (= انگلیسی ها) و به دلیل وجود پالایشگاه احداث شد و با رونق گرفتن آبادان و خرمشهر فرودگاه نیز توسعه یافت تا جایی که نخستین پروازهای خارجی از مهرآباد و سپس آبادان در نیمه دوم سال 1328 آغاز شد.

در سال 1346 فرودگاه اصلی و فعلی آبادان در مساحتی حدود 66/372 هکتار ساخته و سه سال بعد از سوی شرکت ملی نفت ایران به سازمان هواپیمایی واگذار شد.

این فرودگاه در ضلع شرقی جزیره آبادان در موقعیت جغرافیایی 48 درجه و 13 دقیقه و 42 ثانیه طول شرقی و 30 درجه و 22 دقیقه و 16 ثانیه عرض شمالی واقع گردیده است که از شرق و جنوب به شهر آبادان، از شمال به خرمشهر و از غرب به رودخانه اروند و مرز عراق منتهی می شود.

فرودگاه آبادان به عنوان Alternate ( فرودگاه کمکی و احتیاطی) فرودگاه مهرآباد برای پروازهای خارجی بوده و هرگاه به دلایلی جوی و سایر عوامل، پروازی قادر به نشستن در فرودگاه مهرآباد نبود از فرودگاه آبادان برای فرود استفاده می کرد.

کویت ایرویز ، کی ال ام هلند ، بریتیش ایرویز انگلیس ، لوفت هانزای آلمان ، مالتای مالت ، سوییس ایرویز ، ایر فرنس فرانسه ،اسکاندیناوی ایر اسکاندیناوی ، آلیتالیای ایتالیا ، ایر ایندیا و ...

شرکت های هواپیمایی فعالی بودند که پروازهایشان تا قبل از جنگ تحمیلی در فرودگاه بین المللی آبادان نشست و برخاست داشت.

فرودگاه آبادان زمانی به دلیل قرار گرفتن در دالان هوایی بین المللی تنها فرودگاه ترانزیتی، کیترینگ و سوختگیری مسیر خاورمیانه و اروپا بود.

ab999200

همکنون این فرودگاه ظرفیت ۸ هواپیمای پهن پیکر را بطور هم زمان در رمپ مسافری خود دارا می‌باشد. از آنجایی که این فرودگاه با استانداردهای جهانی ساخته شده‌است حتی ظرفیت هواپیماهایی به بزرگی بوئینگ ۷۴۷ و ایرباس-۳۴۰ را دارا است و هواپیماهای بزرگتر را نیز پذیرش می‌کند.

وضعیت intermodal فرودگاه آبادان بخاطر دسترسی به دو بندر تجاری آبادان و خرمشهر، راه آهن خرمشهر در فاصله کمتر از ۱۰ کیلومتر و دو بزرگراه به سمت اهواز و بندر ماهشهر، موقعیت مناسبی برای ایجاد کارگو ترمینال فراهم نموده‌است و از نظر موقعیت جغرافیایی در خاورمیانه می‌تواند بزرگترین و فعالترین کارگو ترمینال کشور را داشته باشد چرا که استان خوزستان کالاهای تجاری به خصوص فراورده‌های شیلاتی، صیفی جات، سبزیجات، علوفه و فراورده‌های دامی و صنعتی زیادی دارد که کشورهای همسایه حاشیه خلیج فارس استقبال خوبی از آن می‌کنند.

در بخش مسافری نیز به دلیل اینکه ورود و خروج افراد خارجی به منطقه آزاد اروند بدون ویزا میسر است، مردم عراق در استان‌های جنوبی برای سفر به کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورها می‌توانند از فرودگاه آبادان که حداکثر ۳۰۰ کیلومتر با آنها فاصله دارد، استفاده کنند. نکته بعد اینکه می‌توان با تنظیم برنامه‌های پروازی همانند قبل از انقلاب ۱۳۵۷ شاهد حضور مسافران و پروازهای بیشتر از کویت، بحرین، قطر و امارات بود چرا که در این صورت ایرانیان مقیم آن کشورها اعم از کارمند و کارگر با سهولت بیشتری می‌توانند از طریق فرودگاه آبادان تردد کنند و این روند قطعاً باعث رشد بیشتر تجاری و اقتصادی فرودگاه بین‌المللی آبادان و استان خوزستان خواهد بود. نکته دیگر برنامه ریزی برای فعالیت مجدد کترینگ فرودگاه و ایستگاه سوخت گیری هواپیماهای خارجی همانند قبل از جنگ ایران و عراق که درآمد خوبی برای فرودگاه داشت.

abadan-airport

شرکت‌های هواپیمایی فعال 
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی آسمان
هواپیمایی زاگرس
هواپیمایی تابان
هواپیمایی نفت
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی ایران ایرتور

نوع فرودگاه عمومی / باربری
گرداننده شرکت فرودگاههای کشور
موقعیت آبادان، ایران
ارتفاع از سطح دریا ۱۹ پا / ۶ متر
مختصات ۳۰°۲۲′۱۶.۰۰″ شمالی ۰۴۸°۱۳′۴۲.۰۰″ شرقی

 

 

sidebanner

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green red Oranges blue crimson

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color
Background Image

Spotlight4

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
LiveZilla Live Chat Software