در اواخر دهه 1950 و همزمان با به کارگیری هواپیمای 707 در مسیرهای طولانی شرکت بوئینگ دریافت که نیازهایی به یک هواپیمای مسافربری جدید در مسیرهای کوتاه و متوسط هم وجود دارد ، بنابراین طرح جدیدی بررسی شد . اولین مسئله ای که طراحان بوئینگ داشتند تعیین تعداد موتورهای طرح جدید بود . تعداد چهار موتور ، ایمنی مناسبی از نظر احتمال خرابی موتور داشت ولی با توجه به مزایایی مثل کاهش هزینه های عملیاتی ، افزایش عمر سازه هواپیما ( با توجه به پدیده خستگی فلزات ) ، حصول ایمنی بیشتر سیستم های درونی و راندمان پروازی بهتر ، ترکیب سه موتور برگزیده شد !

در اواخر دهه 1950 و همزمان با به کارگیری هواپیمای 707 در مسیرهای طولانی شرکت بوئینگ دریافت که نیازهایی به یک هواپیمای مسافربری جدید در مسیرهای کوتاه و متوسط هم وجود دارد ، بنابراین طرح جدیدی بررسی شد . اولین مسئله ای که طراحان بوئینگ داشتند تعیین تعداد موتورهای طرح جدید بود . تعداد چهار موتور ، ایمنی مناسبی از نظر احتمال خرابی موتور داشت ولی با توجه به مزایایی مثل کاهش هزینه های عملیاتی ، افزایش عمر سازه هواپیما ( با توجه به پدیده خستگی فلزات ) ، حصول ایمنی بیشتر سیستم های درونی و راندمان پروازی بهتر ، ترکیب سه موتور برگزیده شد !
البته اتخاذ این تصمیم مستلزم تحمل هزینه های کلانی بود ، و نوعی ریسک برای سازنده تلقی می شد با نصب همه ی این موتورها در انتهای بدنه ضمن افزودن بر زیبایی طرح کاهش نیروی پسا و کارکرد بهتر سیستم های موتور ها حاصل می شد . به علاوه با وجود رقبای جدی در خطوط هوایی نزدیک برد و میان برد ، برای موفقیت طرح در بازار فروش ویژگی های شاخصی مورد نیاز بود مثلا باید سریع صعود کند سریع پرواز کند و سریع فرود آید . استفاده از دم T شکل در طرح جدید امکان استفاده از برآکشها در نزول سریع را فراهم می کرد ، بدون آنکه ارتعاشات ناراحت کننده ای بروز کند. همچنین با استفاده از بالچه های سه شکافه لبه فرار سطح بالها مجموعاً 25% افزایش می یافت و امکان فرود کندتر هم فراهم می شد .

سرانجام در نهم فوریه 1963 طرح نهایی با مشخصات برشمرده ک 727 نامیده شد برای نخستین بار پرواز کرد . خدمه آزمایشی این هواپیما را بسیار نرم و مطلوب گزارش دادند . در نوابر همان سال طی یک پرواز آزمایشی به سرنشینی روئسای بوئینگ هواپیمای 727 از 44 شهر در 24 کشور جهان عبور کرد و مسافتی حدود 76000 مایل را پیمود !

iranair727

727 اولین هواپیمایی است که مجهز به یکان قدرت کمکی مجهز است این سیستم شامل یک توربین گازی کوچک است که در صورت از کار افتادن موتورهای اصلی در حین پرواز نیروی الکتریکی و بادی مورد نیاز سیستم درونی را تامین می کند . و جالب است بدانید 727 اولین هواپیمایی است که موتورهایش برای خودش طراحی شده بود !

727-100 اولین مدل 727 با گنجایش 131 مسافر به دلیل توفیق نوع باربری بوئینگ 707 مدل بعدی 100-727 سی اساساً برای حمل بار تدارک شد ضمن آنکه قابل تبدیل به نوع مسافری هم می باشد .
تبدیل از وضعیت باری به مسافربری و بالعکس در مدل 100-727 کیو سی (تغییر سریع) در مدتی کمتر از یک ساعت امکان پذیر می باشد این قابلیت به شرکت های هواپیمایی اجازه جابه جایی مسافر در طول روز و جابه جایی بار در شب را می دهد .

بوئینگ با درک نیاز بازار هواپیمای جادارتر 200-727 را عرضه کرد که با کابین کشیده تر قادر به حمل 189 نفر در مسیر 1500 مایلی است !

تا آغاز قرن ۲۱ این هواپیما هنوز در خدمت بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی بود اما پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و کاهش فروش بلیت‌های سفرهای هوایی، افزایش قیمت سوخت و افزایش هزینه‌های تعمیر هواپیماهای قدیمی تر، بسیاری از این شرکتها ۷۲۷ خود را از سرویس خارج کردند. آخرین نمونه ۷۲۷ رسما در سال ۲۰۰۳ از رده خارج شد، هرچند این هواپیما هنوز در خدمت شرکت ای هواپیمایی کوچک، شرکتهای چارتر و شرکت‌های حمل و نقل است. تا آگوست ۲۰۱۰ در مجموع ۳۹۸ بوئینگ ۷۲۷ مسافری در تمام نسخه‌ها در سرویسهای هوایی تجاری خدمت می‌کنند.

fedex727

۷۲۷ موفقیت خود را به دلیل توانایی بالایی که در عمل کردن در پیست‌های کوتاه دارد به دست آورده‌است. به همین علت شرکتهای هواپیمایی موفق شدند با کمک این هواپیما، شهرهای کوچک و توریستی را به شهرهای بزرگ متصل کنند.

تا سپتامبر 1984 و بسته شدن خط تولید این هواپیما 1832 فروند ساخته شده بود .

 

مشخصات فنی Advanced 727-200


تولید نیرو :
سه موتور توربوفن JT8D-15
ظرفیت استاندارد مخازن سوخت : 30985 لیتر


ابعاد :
دهانه بال : 32.92 متر
مساحت ناخالص بال : 157.9 متر مربع
طول : 46.69 متر
ارتفاع : 10.36 متر
طول کابین : 28.24 متر


وزن :
بیشترین وزن برخاستن : 86405 کیلوگرم


عملکرد پروازی :
بیشترین سرعت کروز : 520 نات ، 964 کیلومتر بر ساعت
سرعت واماندگی : 106 نات
بیشترین نرخ سعود : 2600 fpm
سقف پروازی : 33500 فوت


ظرفیت حمل مسافر به صورت استاندارد 163 نفر و بیشترین حمل مسافر 189 نفر می باشد
آرایش کابین شامل شش صندلی در هر ردیف دو آشپزخانه در جلو و یا در عقب

حوادث بویینگ ۷۲۷

تا سال ۲۰۱۰ این هواپیما رویهمرفته ۳۲۵ حادثه را به ثبت رساند که از این شمار ۱۱۰ مورد سانحه هوایی سقوط (۳ هزار و ۷۰۴ مورد مرگ) و ۱۷۸ مورد هواپیما ربایی (دربرگیرنده ۳۴۵ مورد مرگ) بود.

علل گوناگونی برای این سوانح هوایی اعلام شده‌اند. برای نمونه:
در ژوئن ۱۹۷۵ یک پرواز Eastern Air Lines به بر اثر انفجار سرنگون شد.
در فوریه ۱۹۸۵ یک پرواز شرکت «ایبریا ایرلاینز» پس از برخورد با آنتن تلویزیون در لحظه فرود در بیلبائو دچار سانحه شد.
در مارس ۱۹۸۶ یک پرواز شرکت مکزیکانا به دلیل گرم شدن بیش از اندازه تایرها در لحظه بلندشدن، در بلندی ۲۹ هزار پایی آتش گرفت. در اثر انفجار تایر چرخ اصلی، لوله‌های سوخت پاره شدند و به سیستم برق و هیدرولیک آسیب رسید.
در مارس ۱۹۸۸ یک پرواز شرکت «آویانکا» در میان کوهها سرنگون شد. چرایی این پیشامد خطای انسانی خلبان بود.
در ۲۷ نوامبر ۱۹۹۶ پرواز ADC Airlinesخلبان مهار پرواز را از دست داد.
در ۲۵ دسامبر ۲۰۰۳ یک ۷۲۷ چارتر به انگیزه اضافه بار سرنگون شد.
در ۲ ژانویه ۲۰۱۰ یک پرواز شرکت Congolese در شرایطی که اساسا نیاز به تعمیر داشت در لحظه بلند شدن بر روی باند سرنگون شد.
در ۹ ژانویه ۲۰۱۱ برای یک فروند ۷۲۷ شرکت ایران ایر سقوط کرد. این هواپیما به دلیل بدی آب و هوا با یک ساعت دیرکرد از تهران به سوی ارومیه پرواز کرده بود.

پربازدیدترین ها

معرفی فرودگاه هیثرو بزرگترین فرودگاه لندن

بزرگترین فرودگاه لندن (Heathrow Airport ) فرودگاه لندن که در لفظ عموم اغلب آن را تنها با نام هیترو ...

معرفی بوئینگ 727

در اواخر دهه 1950 و همزمان با به کارگیری هواپیمای 707 در مسیرهای طولانی شرکت بوئینگ دریافت که ...

همه چیز درباره هلیکوپترها

هليكوپتر(بالگرد) چيست؟ هليكوپتر وسيله نقليه موتوري تازه اي است كه كار آن و خدماتي كه مي تواند انجام ...

سازه هواپیما

قسمت های اصلی هواپیما: 1 :بدنه(fuselage) 2 :بال(wing) 3 :دم (tail)( Empennage) بدنه هواپیما : بدنه ...

اصطلاحات QNH - QFE و QNE

ارتفاع سنج ابزاری برای مشخص کردن ارتفاع هواپیماها است, و به این ترتیب عمل میکند که فشار هوای ساکن ...

 

sidebanner

 

 

 

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Green red Oranges blue crimson

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color
Background Image

Spotlight4

Background Color

Footer

Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
LiveZilla Live Chat Software